Nyeregben a polgármester

A térség egyik legsportosabb polgármestere. Ha lenne ilyen titulus, a cím biztosan Csömör első emberét, Fábri Istvánt illetné, aki interjúnkban derűsen emlékezett bringás élményeire.

Csömör polgármestere, Fábri István világ életében a sport megszállottja volt: ifjú korában kézilabdázott, versenyszerűen focizott, jelenleg pedig inkább az egyéni sportok, a tenisz, a pingpong, a futás, az úszás és az örök szerelem, a kerékpár a szívügye. A közelgő, július 16-17-i Bringafesztivált felvezető interjúnkban számos nagyszerű bringás élménye szóba került.

- Mikor vált komoly szenvedélyévé a kerékpározás?
- Az én generációm gyerekkorban szinte mindenhová biciklivel közlekedett, akkoriban még nem volt jelentős az autóforgalom, így sűrűbben pattant nyeregbe az ember. A közeli Szerb Antal Gimnáziumba jártam középiskolába és az érettségi után kitaláltuk néhány osztálytársammal, hogy tekerjünk le a Balatonra megünnepelni a sikeres vizsgákat. Ez a hosszú kerékpártúra olyan élmény volt néhányunk számára, hogy utána nyaranta elkezdtünk szervezni komolyabb országos túrákat, illetve bringáztunk a Felvidékre, Erdélybe és Burgenlandba, a Fertő-tóhoz is, aztán később bárhol rendezték az országban az EFOTT-ot, az egyetemisták turisztikai találkozóját, oda is biciklivel mentünk. Évek alatt összejött néhány kilométer…

- Manapság is mindenhová két keréken gurul?
- A mai napig sokat biciklizem, de a család és a munka mellett nem jut annyi időm rá, amennyit szeretnék, a kistérségi társulás polgármesteri találkozóira azonban rendszeresen kerékpárral járok. Ha az idő engedi, heti 3-4 alkalommal azért felpattanok a bringámra és bejárom a környéket is. Olyan dolgokat vesz észre, fedez fel az ember a bicikliről úgy, hogy viszonylag sokat tud haladni, amire más típusú közlekedés során esélye sincs. Érdemes kipróbálni.

- Emlékezetes volt a túrája a Mojmírovcei Falunapokra.
- Arra sokáig emlékezni fogok. A felvidéki Nyitra melletti testvértelepülésünk Falunapjára azért tekertem el 2011-ben, hogy ezzel az akcióval is népszerűsítsem a települések közötti kerékpáros közlekedést. Végig olyan falvakon, városokon mentem keresztül, amelyekben szlovák-magyar vegyes lakosság él, így nem a legrövidebb úton, hanem összesen 165 kilométert teljesítve jutottam el Ürménybe. Nagyon különleges élmény volt.

- A kerékpározás mellett milyen sportok megszállottja?
- Gyerekként a csömöri iskolaválogatott tagja voltam kézilabdában és a Csömör KSK-ban is játszottam egy évig a csapat legfiatalabb tagjaként, aztán sokáig fociztam az Építőkben, de abba kellett hagynom egy térdsérülés miatt. Annyira szerettem mindkét csapatsportot, hogy fél évig egyszerre jártam foci- és kéziedzésre úgy, hogy egyik csapatban sem tudtak arról, hogy más sportot is űzök közben: délután 3-tól a Népligetben fociztam, este 6-kor a csömöri Kispályán már kézilabdaedzésen vettem részt. Manapság már a sérüléseim miatt inkább az egyéni sportokat űzöm, futok, úszok, kerékpározok, néha pingpongozok vagy teniszezek, és mint néző, természetesen rendszeresen megfordulok a hagyományos csömöri csapatsportágak mérkőzésein a lelátón is. Néhány évvel ezelőtt még fanatikus Újpest-drukkerként focimeccsekre is jártam, de egy ideje már végképp nincs kedvem hazai meccsre menni.

- A Bringafesztivál ötlete kinek a fejéből pattant ki?
- A csömöri bringások hosszú évek óta az ország legjobbjai között vannak, edzőjük Valter Tibi keresett meg 2012-ben, hogy szervezzünk helyben, a településen is komoly versenyt. Megtetszett az ötlet, de jeleztem, hogy komoly támogatást akkor adna szívesen az önkormányzat, ha ez nem csak egy versenysport esemény lenne, hanem egyúttal nagyléptékű tömegsport rendezvény is, igazi fesztivál hangulattal. Bevált a számításunk, hiszen ilyen népszerű kerékpárverseny egy sincs az országban: mindkét „oldal” profitál a másikból. A kerékpár szakosztály a nonprofit sport kft.-vel elsősorban a verseny részét, az önkormányzat pedig a tömegsport és a fesztivál részt szervezi, együttműködve a művelődési házzal. Idén már negyedik alkalommal gyűlik össze a „mezőny” 2013 óta. Talán mondhatom, hagyományt teremtettünk a településen.

- Milyenek a visszajelzések az eddigi Bringafesztiválokról?
- Rendkívül pozitív a megítélése a térségben a rendezvényünknek. Számomra is nagy élmény, hogy mindenki dicséri, szereti a programokat és szívesen csatlakozik a támogatók sorához. Az idei évben szeretnénk minél több gyereket bevonni a programba, akciónk keretében a biciklikkel érkezők osztályok értékes nyereményeket, ajándékokat kapnak. A cél, hogy minél többen érkezzenek két keréken, ezzel is szélesítve a tömegsport bázisát és népszerűsítsék ezt a környezetbarát és egészséges közlekedési eszközt. Fontosnak tartjuk, hogy a fesztivál közönségének kiszolgálása legyen a legfontosabb és mindenki maximálisan megtalálja a neki tetsző programot. Hiszem, hogy mindenkinek szüksége van természetközeli, mozgásra ösztönző programokra, ezt pedig szeretnénk megtölteni minél értékesebb tartalommal is.